Ieškomas Manerheimo grybinukas

Gerbiamieji mūsų draugai,
prisidėkite prie mokslo plėtros!  Prasideda grybavimo sezonas. Tai reiškia, kad atsiras ir senų, sukirmijusių grybų, o juose, be visokių dvisparnių lervų, atsiras ir smagurių, kurie mėgsta vabzdžių lervas, valgančias grybus. Tarp jų – didžiai retas Europoje, o gal tiesiog didelis slapukas – Manerheimo grybinukas (Oxyporus mannerheimii).  Tai nedidelis trumpasparnis vabalas (apie 7-9 mm), kuris išgraužia takus grybo viduje, kur medžioja lervas. Vabalus galima aptikti sutrupinus sukirmijusį grybą šviesiame dubenyje ar panašiai šviesioje talpoje.
O tai padaryti galite visai nesunkiai ir be jokių pastangų. Teikia tik susiruošti grybauti. Ir grybaujant pasižiūrėti, ar Jūsų rastam raudonikyje/lepšėje/baravyke kartais nėra po kepurėle į kurmiarausius panašių skylių/landų, kurioje gyvena labai ieškomas Manerheimo grybinukas. Jei kas nors grybaudamas rastumėte sukirmijusių grybų, ypač skylėtabudinių, ir pabandytumėte rasti grybinuką, padarytumėt didelį darbą,
Radus tokį patį vabalą, labai prašome parašyti visą informaciją (tikslių vietos nurodymą (geriausiai koordinatės); vabalo foto (rūšies identifikavimui), buveinės foto, kurioje vabalas gyvena; kada ir kas stebėjo) mūsų duotais kontaktais praneštumėte Giedriui Švitrai.
Šiais metais pavyko aptikti ir sėkmingai nufotografuoti pirmąjį ieškomą Manerheimo grybinuką, kuris rausėsi raudonikyje. Būsime dėkingi ne tik už vabalo foto, bet ir už tikslų vietos nurodymą ir seriją buveinės foto.
Grybinuko paieškos sezonas prasidėjo! Gal sėkmė aplankys ir Jus Jūsų pamėgtuose miškuose ir pasitarnautumėt mokslui ir tos rūšies apsaugai, nes Manerheimo gybinukas yra ES Buveinių Direktyvos II priedo rūšis – saugoma visoje Europoje. Štai kaip šis šaunuolis atrodo (visiškai juodas, kuo skiriasi nuo artimiausių gentainių).

Translate \ Vertimas