Teikite informaciją apie didįjį kukurdvelkį

Lietuvos mikologų draugijos nariai išrinko Lietuvos 2021 metų grybą – didįjį kukurdvelkį (Calvatia gigantea), kitaip dar vadinamą didžiąja langermanija (Langermannia gigantea) ir milžininiu bizdžiumi.

Grybas priklauso pievagrybiečių (Agaricales) eilei, pumpotaukšlinių (Lycoperdaceae) šeimai. Didysis kukurdvelkis formuoja didžiausius grybų vaisiakūnius, kuriuos galima rasti Lietuvoje. Jauni vaisiakūniai būna balti, subrendę – rudi, futbolo kamuolio dydžio ar dar didesni (gali būti daugiau kaip 50 cm skersmens). Auga pavieniui, grupėmis ar raganų ratilais pievose, pamiškėse, miškuose, sodybose. Grybas mėgsta gana trąšų, turtingą azotinių medžiagų dirvožemį. Manoma, kad didysis kukurdvelkis viename vaisiakūnyje gali subrandinti apie 7 trilijonus sporų. Ne visos sporos sudygsta patekusios į netinkamą vietą, o sudygusios, nustelbiamos kitų arba suėdamos gyvūnų. Kartais ir žmonės neleidžia pilnai subręsti grybui dar jauną jį nuspirdami ir sutrypdami.

Didysis kukurdvelkis Lietuvoje iki 2019 m. buvo saugomas, Lietuvos raudonojoje knygoje (2007 m.) priskirtas prie retų rūšių, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių savybių, kategorijos. Prieš kelis metus įvertinus jo būklę Lietuvoje pagal Pasaulinės gamtos apsaugos asociacijos (IUCN) nustatytus kriterijus, didysis kukurdvelkis buvo priskirtas nekeliantiems susirūpinimo organizmams ir išbrauktas iš saugomų grybų rūšių sąrašo.

Visus kviečiame siūsti į LMD draugijos veidaknygą informaciją apie didžiojo kukurdvelkio radinius Lietuvoje. Prašau, nurodykite grybo radavietės vietą (kuo tiksliau tuo geriau, geografines koordinates), augavietę, vaisiakūnių dydžius, pridėkite nuotraukas. Metų gale planuojame paskelbti apibendrintus šio grybo stebėjimų duomenis. Tai svarbu, norint įvertinti šio grybo būklę ir paplitimą Lietuvoje. Informaciją kviečiame teikti ir tinklalapyje www.inaturalist.org.

Lietuvos mikologų draugijos inf.

Translate \ Vertimas