Pavasarį žydi meškinis česnakas

Pavasariui įsibėgėjus, lapelius išleidžia ir meškinis česnakas (Allium ursinum). Kadangi jis vartojamas ne tik kaip vaistas, bet ir kaip prieskonis, žmonės netausodami jį skina. Norime priminti, kad mūsų krašte jo nėra gausu, tad radus meškinį česnaką natūralioje buveinėje, miške ar prie upelio – neraukime šio augalo, būkime atsakingi. 

Meškinis česnakas nuo 1962 m. buvo įrašytas į Lietuvos saugomų rūšių sąrašus, o 2007 m. buvo priskirtas saugomoms rūšims, kurių gausumas atkurtas. 2018 m. vertinant Lietuvos saugomas rūšis pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kriterijus, meškinis česnakas buvo priskirtas arti grėsmės esančioms rūšims, todėl Lietuvos raudonosios knygos komisijos siūlymu nuo 2019 m. griežtai nebesaugomas. Tačiau jo rauti nerekomenduojama. 

Meškinio česnako lapus galima supainioti su mirtinai nuodingais pakalnutės (Convallaria majalis) ar kroko (Colchicum autumnale)  lapais. Atpažinti meškinį česnaką nėra sunku, reikia patrinti lapą – iš karto pakvips česnaku. 

Meškinis česnakas žydi gegužės mėnesį, sukraudamas baltus žvaigždiškus žiedynus. Auga ūksmėtuose lapuočių miškuose, mėgsta apydrėgnius dirvožemius šalia upelių.

Meškinius česnakus taip pat mėgsta šernai ir kiti gyvūnai.

VSTT inf.

Translate \ Vertimas
Font Resize
Contrast