Lankytojų centrai – kodėl juos reikia aplankyti?

Šiandien beveik kiekvienas Lietuvos nacionalinis ir regioninis parkas bei rezervatas turi lankytojų centrus – vietas, kuriose žmonės gali susipažinti su saugomų teritorijų vertybėmis, sužinoti – kas saugoma ir vėliau keliauti į gamtą. Pagrindinis tokių valstybiniuose parkuose įrengtų  lankytojų centrų tikslas – per įdomią ir edukacinę veiklą teikti profesionalią ir reikalingą informaciją apie saugomas teritorijas, jų unikalumą ir  lankymo galimybes.

Išskirtinės ekspozicijos

Kaip pasakoja Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė, išskirtinis lankytojų centrų bruožas – unikali konkretaus krašto ar regiono ekspozicija.

„Ekspozicijos atskleidžia visas vertybes, kurių pagrindu yra vystytas ir įsteigtas nacionalinis ar regioninis parkas. Šių ekspozicijų tikslas – įdomiai ir patraukliai lankytojams papasakoti ar pristatyti parko unikalumą, svarbą bei išskirtinumą. Pačių ekspozicijų rinkinys gali būti labai įvairus: kopų, atodangų, nedidelių kompleksų ar kraštovaizdžių maketai, nuotraukos, vaizdo instaliacijos, interaktyvūs žaidimai ir panaši vaizdinė medžiaga“, – aiškina R. Baškytė.

Negano to, lankytojų centruose yra įrengtos ir konferencijų salės, kuriose vyksta įvairi gamtosauginė edukacinė veikla. „Šiose salėse yra rodomi filmai apie gamtą, susitikimai su gamtininkais ir panašiai“, – pasakoja VSTT direktoriaus pavaduotoja.

Nors lankytojų centrų (angl. „visitors centres“) idėja pasaulinėje praktikoje nėra naujovė, kaip teigia R. Baškytė, Lietuvos nacionalinių ir regioninių parkų lankytojų centrai tarptautiniame kontekste išsiskiria tuo, kad kiekvienas jų yra įrengtas taip, jog atspindėtų saugomai teritorijai būdingas vertybes.

„Pagal pagrindinę temą dizaineriai kiekvienam centrui yra sukūrę savitą siužetą. Net jei tema yra vienoda, tarkime, saugomi slėniai, kiekviename parke ji yra pristatoma skirtingai. Pavyzdžiui, Salantų regioninis parkas šią temą pateikia per riedulius ir riedulynus, tuo metu Krekenavos regioninis parkas – per upių vingius, senvagių sistemą, o štai Dubysos – per žydinčias pievas. Tokiu būdu sukuriama teigiama ir unikali emocija lankytojams“, – pasakoja pašnekovė.

Pasak jos, kai kam gali pasirodyti, kad lankytojų centras yra labai panašus į turistų informacijos centrą, tačiau, išties, jie labai skiriasi.

„Vienintelis šių dviejų objektų bendrumas yra toks, kad juose lankytojai gauna informaciją. Tačiau lankytojų centrai nuo turizmo informacijos centrų skiriasi savo konceptu. Jei atvykę į turizmo informacijos centrą tiesiog sužinote kažkokią informaciją ar pasiimate lankstinuką, tai viešėdami lankytojų centre, jūs jau pradeda savo kelionę po saugomą teritoriją parką: stebite ekspozicijas, esate supažindinami su parko vertybėmis, lankytinomis vietomis ir panašiai“, – aiškina R. Baškytė.

Todėl, jos teigimu, lankytojų centras turėtų būti pati pirma regioninį ar nacionalinį parką besiruošiančio aplankyti turisto stotelė.

„Lankytojų centrus mes dažnai vadiname „vartais į saugomas teritorijas“. Pavyzdžiui, Vilniuje turime nacionalinį saugomų teritorijų lankytojų centrą, kuriame galima rasti visus regioninius ir nacionalinius parkus, draustinius ir rezervatus. Tad jame apsilankęs žmogus išsirenka jam labiausiai patikusį parką, sužino visą reikiamą informaciją apie jį, t. y., kas jame yra saugoma, kodėl saugoma, ką ir kuriuo metu įdomiausio gali pamatyti ir tuomet jau leidžiasi į realią kelionę“, – sako R. Baškytė.

VSTT inf.

Panemunių regioninio parko lankytojų centro ekspozicija „Nemunas ir gyvenimas prie jo“ įrengta buvusioje Šilinės karčiamoje. Atnaujinta, interaktyvi ekspozicija atidaryta 2014 m. Joje ne tik daug įdomios informacijos, bet ir veiklos lankytojams! Galite pasivaikščioti sielių rąstais, pabūti pėdsekiais, vairuoti laivą, nusipiešti atvirutę ar plaukti valtimi!

Panemunių regioninio parko ekspozicija „Nemunas ir gyvenimas prie jo“
Translate \ Vertimas
Font Resize
Contrast